WOJEWÓDZKI KONKURS Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLAS IV- VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Tematyka:  ,, ZIEMIA- BARWNY ŚWIAT.’’

ETAP SZKOLNY ODBĘDZIE SIĘ 25 X 2023R. ( środa)  GODZ. 14.00

Regulamin konkursu jest umieszczony na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku ( zakładka:  Rodzice/Uczniowie- konkursy przedmiotowe): https://www.kuratorium.gda.pl/wp-content/uploads/2023/09/zalacznik-nr-5-regulamin-wojewodzkiego-konkursu-z-geografii.pdf

Wzór karty zgłoszenia ucznia do konkursu do pobrania: https://www.kuratorium.gda.pl/zalacznik-nr-1-wzor-karty-zgloszenia-ucznia-do-konkursu-2/

ZAKRES WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI OCENIANYCH W KONKURSIE GEOGRAFICZNYM

I stopień - szkolny

1. Lokalizowanie obiektów geograficznych na mapie Europy, w tym form ukształtowania powierzchni Ziemi.
  2. Dokonywanie prostych obliczeń matematyczno-geograficznych.
  3. Korzystanie z podstawowych źródeł wiedzy geograficznej, w tym z map i zdjęć.
  4. Znajomość procesów z zakresu geografii fizycznej, w tym w obrębie atmosfery i hydrosfery.
  5. Rozumienie miejsca Ziemi we Wszechświecie i w Układzie Słonecznym, w tym charakterystyka cech Ziemi i innych planet Układu Słonecznego.
  6. Wykorzystanie podstawowych metod kartograficznych w geografii.
  7. Znajomość państw i stolic w Europie oraz ich form identyfikacji.
  8. Znajomość problematyki Unii Europejskiej.

PRZEBIEG ELIMINACJI:

Zawody są trzystopniowe (stopień I, II, III)

Stopień

Eliminacje

I - szkolny

25.10.2023 r. (środa), godz. 14.00

II - rejonowy

14.12.2024 r. (czwartek), godz. 14.00

III  - wojewódzki

16.02.2024 r. (piątek), godz. 12.00

Stopień I

1. Eliminacje przeprowadza na terenie szkoły Szkolna Komisja Konkursowa (SKK) powołana przez dyrektora szkoły. Na tym stopniu uczestnicy konkursu prezentują wiedzę i umiejętności objęte podstawą programową.
  2. Przygotowane przez WKK arkusze zadań uczniowie rozwiązują w czasie
    45 minut ( I etap szkolny).
  3. Z odbytych eliminacji I stopnia SKK sporządza protokół ( uwzględniający wszystkich uczestników i przesyła go na adres odpowiedniej Rejonowej Komisji  Konkursowej, w terminie 3 dni roboczych od dnia przeprowadzenia konkursu wraz z pracami uczniów oraz kartami zgłoszenia.
  4. Uczniowie,  którzy uzyskali co najmniej 80% punktów możliwych do  uzyskania w eliminacjach szkolnych , po weryfikacji prac przez RKK, kwalifikują się do etapu II rejonowego (zgodnie z & 6 Ramowego Regulaminu).

Każdy uczeń, który zgłosi chęć udziału w konkursie, zobowiązany jest przedłożyć Szkolnej Komisji Konkursowej wypełnioną komputerowo „Kartę zgłoszenia ucznia do konkursu” (załącznik nr 1 do  Regulaminu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2023/2024 ), podpisaną przez dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza i rodzica (prawnego opiekuna).

Zgłoszenia przyjmują nauczyciele geografii: Anna Maroń i Alicja Michalska