Punktem kulminacyjnym będzie 21 listopada  „Dzień Tumbo”, czyli dzień słonika, który
od 11 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych. W tych dniach podczas lekcji zajmiemy się tematyką śmierci i żałoby.  Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią.

Co to jest „Dzień Tumbo”?

• „Dzień Tumbo” to część programu „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej, którego celem jest wsparcie psychologiczne osieroconych dzieci i nastolatków oraz wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie
    z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Realizacja „Dnia Tumbo” daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.
  • W klasach 0-8 szkół podstawowych tydzień składa się z lekcji przeprowadzonych przez nauczycieli, a dotyczący tematyki odchodzenia i śmierci.
  • Program jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zajęcia edukacyjne w płynny sposób przeobrażą się
    w wydarzenie charytatywne, podczas którego dzieci w swojej szkole kwestują na rzecz dzieci osieroconych.
W jaki sposób przeprowadzimy „Dzień Tumbo”?

• Podczas tego dnia i całego tygodnia nauczyciele, na podstawie opracowanego przez Fundację Hospicyjną konspektu, realizują w klasach zajęcia dotyczące śmierci i żałoby.
  • Dzieci poruszą z nauczycielami zagadnienia dotyczące więzi rodzinnych, uczuć pojawiających się po śmierci i sposobów zachowania pamięci o zmarłych.
  • Po zakończeniu zajęć wszystkie dzieci, kwestują na rzecz osieroconych dzieci. Gorąco prosimy o wsparcie tej idei i w miarę możliwości wsparcie zbiórki.
  • Jeśli będziemy wiedzieć, że w naszej klasie ktoś jest po stracie bliskiej osoby lub ma trudności z przeżyciem żałoby, to w sposób szczególny będziemy uważni na potrzeby dziecka podczas realizacji programu.
  • Prosimy aby w dniu 21 listopada 2018 roku (środa) dzieci przyszły do szkoły w pomarańczowych ubraniach lub/i ze słonikiem-maskotką.
  • Tego dnia, tj. 21 listopada 2018r.(środa) na holu przy fortepianie zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcia, które będą znakiem SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI PO STRACIE KOGOŚ BLISKIEGO.
  • Cały tydzień na szkolnym korytarzu, przy tablicy Samorządu Uczniowskiego, będzie stał stolik, na którym znajdą się pomarańczowe kwiaty, słonik jako symbol akcji oraz zeszyt, w którym WSZYSCY-dzieciaki i dorośli będą mogli napisać słowa wsparcia i podzielić się przemyśleniami na temat: JAK MOGĘ POMÓC OSOBIE, KTÓRA STRACIŁA KOGOŚ BLISKIEGO I JEST W ŻAŁOBIE?
Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka?

• Jeśli ktoś z Państwa chciałby uzyskać więcej informacji, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i żałobie, prosimy o mail
    na adres info@tumbopomaga.pl lub telefon na infolinię programu „Tumbo Pomaga” (tel. 800 111 123). Informujemy także, że na stronie tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator pt. „- Poradnik dla rodziców i opiekunów”.
  • Jeśli Państwa dziecko doświadczyło niedawno śmierci bliskiej osoby lub ma trudności z przeżyciem żałoby, zachęcamy do przekazania tych informacji wychowawcy oraz pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, by w sposób szczególny byli uważni na potrzeby dziecka podczas realizacji programu.
Na co przeznaczone zostaną pieniądze z kwesty charytatywnej?

• Wszystkie pieniądze pochodzące z kwest w szkołach przeznaczone będą na wsparcie socjalne i psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie, organizowane w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych.

Fundacja Hospicyjna każdego dnia udziela psychologicznego wsparcia  rodzinom w żałobie, a rocznie wspiera socjalnie kilkaset dzieci osieroconych. Jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, poruszających tematykę żałoby uczniów. Jest także twórcą pierwszego w Polsce kompleksowego portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży www.tumbopomaga.pl. Pomaga  chorym, dorosłym i dzieciom, w ramach Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Koordynator akcji

oraz Samorząd Uczniowski