W związku z obchodzonym w lutym Światowym Dniem Bezpiecznego Internetu po raz kolejny zajęliśmy się tematyką zagrożeń z nim związanych. Jak powszechnie wiadomo Internet oferuje wiele możliwości uczenia się, komunikacji, kreatywności i rozrywki, ale także stwarza pewne zagrożenia dla wrażliwych użytkowników, takich jak dzieci i młodzież.

Jak wskazują statystyki programu Better Internet for Kids , co drugi nastolatek w wieku 11-16 lat przynajmniej raz staje się ofiarą niebezpieczeństw w internecie. (źródło: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/policies/better-internet-kids )

Tym razem wszyscy uczniowie klas szóstych przez tydzień zgłębiali temat najczęstszych zagrożeń związanych z internetem takich jak: agresja, cyberprzemoc, sexting, fałszywa tożsamość, uzależnienia on-line, grooming, niebezpieczeństwa portali społecznościowych, czatów i komunikatorów oraz treści szkodliwe. Uczniowie zastanawiali się jak mogą rozpoznać zagrożenia, unikać ich lub jak zachować się w sytuacji, kiedy takie zagrożenie się pojawi, a także jak pomóc młodszym kolegom lub rodzeństwu, które dopiero zaczyna swoją przygodę z internetem.

Po wspólnej pracy szóstoklasiści przygotowali materiały informacyjne, które najpierw zaprezentowali w swoich klasach, a następnie zostały one przedstawione całej społeczności szkolnej i od razu wzbudziły duże zainteresowanie.

Cieszymy się, że razem z nami przyłączyli się do akcji Safer Internet i rozważali problem zagrożeń w internecie uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół z Turcji, Malty, Włoch i Hiszpanii, z którymi wspólnie przygotowujemy się do projektu Erasmus+. Poniżej kilka zdjęć ze szkoły w San Vicente de la Barquera w Hiszpanii i z naszej.

Nasi hiszpańscy koledzy z kl. 4,5 i 6 w końcowym etapie tworzyli obraz- każdy dodawał karteczkę ze swoim pomysłem, jak korzystać z internetu w bezpieczny sposób, a następnie naklejał ją na tablicę w postaci  wielkiego monitora zawieszonego na ścianie, aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa.

 

 

Problem cyfrowych zagrożeń oraz rozsądnego korzystania z internetu jest również priorytetem naszych działań w projektach międzynarodowych za pośrednictwem cyfrowej platformy edukacyjnej eTwinning.

Pozostałe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Więcej na temat innych działań oraz projektów w szkole można przeczytać TUTAJ