1. Szkolne Koło „Caritas” w Szkole Podstawowej nr 42 działa już od ponad 16 lat i zostało założone przez ówczesnego nauczyciela religii siostrę Bolesławę. Obecnie naszym kołem opiekuje się też nauczyciel religii pani Jolanta Prychła, która „zaraża” dobroczynnością każdego na swej drodze. Panią Jolantę Prychłę będzie wspierać w działaniach pani Grażyna Czerw-Buczek. Działalność Naszego Koła jest realnym wkładem w tworzenie lepszej, szkolnej codzienności, która natychmiast ma odzwierciedlenie w relacjach międzyludzkich. Działalność Naszego Koła, upiększa i ubogaca działania wychowawcze w naszej placówce.

Pani Jolanta Prychła razem z uczniami naszej szkoły organizuje szereg akcji, które trwają cały rok, upowszechniając w praktyce piękną idee wolontariatu.

We wrześniu zbierane są przybory szkolne, które trafiają bezpośrednio do naszych uczniów w potrzebie.

W okresie świąt Bożego Narodzenie i Wielkiej Nocy organizowane są kiermasze, z których dochód jest przeznaczany na paczki żywnościowe dla rodzin. Od kilku lat pomoc Bożonarodzeniowa jest prowadzona pod znanym hasłem Szlachetna paczka.

Szkolne Koło Caritas identyfikuje potrzebujących nie tylko w swym najbliższym, szkolnym otoczeniu, ale też wspomaga potrzebujących współpracując z lokalnym Kołem Caritas działającym przy parafii pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku – Suchaninie.

Przez cały rok prowadzone są zbiórki dla innych organizacji opiekującymi się ludźmi w potrzebie. Dla hospicjum im. Ks. E. Dudkiewicza w Gdańsku zbierane są środki czystości, ręczniki, pościel, ubrania i naczynia kuchenne.

Dom Samotnej Matki w Matemblewie wspierany jest poprzez zebrane słodycze dla dzieci i małe ubranka dla maluszków.

Pomaganie jest super, pomaganie jest cool – pod tym hasłem zgromadziliśmy nowe upominki dla dzieci, które walczą z groźnym przeciwnikiem- rakiem.

Pomoc Naszego Koła przekroczyła granice Polski i dotarła na Syberię, do miejscowości Ułan-Ude gdzie siostry Dominikanki mają swoją placówkę misyjną i prowadzą świetlicę dla dzieci.

Pomoc dotarła również do sierocińca w Jerozolimie, w Ziemi Świętej.

Nasze Szkolne Koło Caritas włącza się również w akcje międzynarodowe, kiedy świat jest w gorącej potrzebie fundując Pączek dla Afryki czy wysyłając środki opatrunkowe walczącym na Majdanie o wolność mieszkańcom Ukrainy.

Od lutego 2017 prowadzimy zbiórkę na rzecz Wspólnoty Chrześcijańskiej w Jerozolimie, która upowszechnia pokój, sprawiedliwość, wybaczanie i pojednanie, w skłóconym zakątku świata.